close
تبلیغات در اینترنت
خطرات و عوارض مصرف گل یا ماری جوانا Cannabis Plant.jpg ماریجوآنا، گُل، گِراس، مرجان،علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه(به انگلیسی: Cannabis) است که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین مصرف‌کنندگان در ایران بیشتر با نام گل، ماری یا مرجان شناخته شده است. به جز ماری‌جوانا، ترکیبات دیگری از گیاه شاه‌دانه نظیر حشیش و روغن حشیش نیز به‌دست می‌آید. تتراهیدروکانابینول[۱] ترکیبِ مؤثر همهٔ فراورده‌های گیاه شاهدانه و عامل اصلیِ آثارِ سرخوشی‌آورِ آن است.[۲] تَمدد اعصاب، درون‌اندیشی و افزایش اشتها از مهم‌ترین آثارِ دلخواه ذه
loading...
سرویس سایت سایت رزبلاگ بزرگترین سرویس ارائه خدمات سایت نویسی حرفه ای در ایران

انجمن پزشکی درمان وب

خطرات و عوارض مصرف گل یا ماری جوانا Cannabis Plant.jpg ماریجوآنا، گُل، گِراس، مرجان،علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه(به انگلیسی: Cannabis) است که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین مصرف‌کنندگان در ایران بیشتر با نام گل، ماری یا مرجان شناخته شده است. به جز ماری‌جوانا، ترکیبات دیگری از گیاه شاه‌دانه نظیر حشیش و روغن حشیش نیز به‌دست می‌آید. تتراهیدروکانابینول[۱] ترکیبِ مؤثر همهٔ فراورده‌های گیاه شاهدانه و عامل اصلیِ آثارِ سرخوشی‌آورِ آن است.[۲] تَمدد اعصاب، درون‌اندیشی و افزایش اشتها از مهم‌ترین آثارِ دلخو�

خطرات و عوارض مصرف گل یا ماری جوانا / ماریجوآنا / گُل / گِراس / مرجان /علف / ماری / گُلِ

 

خطرات و عوارض مصرف گل یا ماری جوانا

  فواید مصرف ماری جوانا

Cannabis Plant.jpg

 


 

ماریجوآنا، گُل، گِراس، مرجان،علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه(به انگلیسی: Cannabis) است که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین مصرف‌کنندگان در ایران بیشتر با نام گل، ماری یا مرجان شناخته شده است. به جز ماری‌جوانا، ترکیبات دیگری از گیاه شاه‌دانه نظیر حشیش و روغن حشیش نیز به‌دست می‌آید.

 

تتراهیدروکانابینول[۱] ترکیبِ مؤثر همهٔ فراورده‌های گیاه شاهدانه و عامل اصلیِ آثارِ سرخوشی‌آورِ آن است.[۲] تَمدد اعصاب، درون‌اندیشی و افزایش اشتها از مهم‌ترین آثارِ دلخواه ذهنی و جسمیِ ماری‌جوانا است و از عوارض موقتیِ مهم مصرف آن می‌توان به کاهش حافظهٔ کوتاه‌مدت، خشکی دهان، سرخی‌دیدگان، اختلال در مهارت‌های حرکتی، و گاهی احساس اضطراب و وحشت اشاره کرد. مصرف درازمدت این ماده ممکن است اعتیاد روانی به همراه داشته باشد.

 

ماری‌جوانا، به‌عنوان یک مادهٔ محرک تفریحی، داروی درمانی، و همچنین در برخی مراسم مذهبی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این دارو بیشتر به‌صورت تنفسِ دودِ حاصل از سوختن (تدخینی) و گاهی به‌صورت خوراکی است. در حالت تدخینی، این گیاه را معمولاً خُرد می‌کنند و در کاغذ نازکی (معروف به پِیپِر paper) می‌پیچند و مصرف می‌کنند.

 

از اوایل قرن بیستم، در اغلب کشورهای دنیا، محدودیت‌هایی قانونی درمورد استفاده و فروش ماری‌جوانا و دیگر محصولاتِ گیاه شاهدانه وضع شده‌است. علاوه‌براین، ماری‌جوانا در برخی کشورهای دنیا مانند کانادا، بلژیک، استرالیا، هلند، اسپانیا و همچنین ۳۲ ایالت از کشور آمریکا به‌عنوان یک درمانِ گیاهی با تجویز پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد که به‌عنوان ماری‌جوانای طبی از آن یاد می‌شود و در اغلب این کشورها مصرف آن قانونی است.

 

Bodily effects of cannabis fa.png

 


 

این ماده مخدر روانگردان می توان آسیب های مضر روانی زیادی روی مصرف کنندگان خود بگذارد.

 

 از قرار معلوم میزان مصرف این ماده روان‌گردان در دنیا و از جمله ایران بالاگرفته است. از دید محققین روان‌شناس نگرش افراد به مصرف یک ماده یا دارو و ادراک آن به‌صورت خطرناک یا بی‌خطر، روی گرایش به مصرف آن ماده یا دارو مؤثر است. یعنی احتمال بیشتری وجود دارد که اگر فردی پیامدهای مصرف یک ماده را خطرناک بداند، در مقایسه با فردی که خطری برای مصرف آن ماده متصور نیست، از مصرف آن ماده­ خاص خودداری کند.

 

تجارب بالینی بسیاری درمانگران ایرانی نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان علف، باورهای نادرستی درباره­ عدم اعتیادآوری این ماده و خطرناک نبودن آن دارند. این باور‌ها هم به‌عنوان مجوزی برای ادامه­ مصرف در نظر گرفته می‌شود و هم به‌عنوان مجوزی برای شروع مصرف نقش بازی می‌کند. در اینجا نگاهی به سه باور در این باره و صحت‌وسقم آنها خواهیم داشت.

 

باور اول: علف اعتیاد ندارد

 

ابتدا ببینیم تعریف اعتیاد چیست؟! از نگاه متخصصین اعتیاد، این بیماری پاسخ فیزیولوژیک بدن به مصرف مکرر مواد اعتیادآور است. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد شده و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات باعث جست‌­وجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در چنین شرایطی فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به ماده مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به‌تدریج مقدار ماده­ مصرفی را افزایش دهد.

 

حالا سؤال این است که تأثیرات جسمی و روان‌شناختی مصرف علف با تعریفی که از اعتیاد ارائه شد، چه شباهتی دارد؟

 

مصرف علف، تأثیرات مختلفی روی مصرف‌کننده می‌گذارد؛ یعنی هم باعث آرامش و کاهش اضطراب می‌شود، هم او را سرخوش و شوخ‌طبع می‌کند و هم باعث افزایش شور جنسی‌­اش می‌شود. ترجمه­ فیزیولوژیکی همه این حس‌ها، فعالیت سامانه پاداش در مغز است. به خاطر فعالیت این سامانه که‌ همان لذت حاصل از مصرف است، فردی که علف مصرف می‌کند بعد از اتمام این اثرات خوشایند، به‌طور مکرر به دنبال مصرف آن می‌رود. با توجه به پژوهش‌هایی که درباره­ خاصیت اعتیادآفرینی علف انجام‌شده، می‌توان گفت که مصرف مداوم این ماده، هم اعتیاد روانی و هم اعتیاد جسمی به بار می‌‎آورد.

 

باور دوم: چون مصرف علف اثر جسمی ندارد، پس مشکلی ندارد

 

در بررسی باور نادرست اول، تا حدودی به این موضوع پرداختیم؛ اما اگر بخواهیم دقیق‌تر این باور را بررسی کنیم، باید باز هم سری به دنیای پژوهش‌های اعتیاد بزنیم و ببینیم آزمایش‌های علمی درباره­ اثرات جسمی علف چه چیزی برای گفتن دارند. بر اساس این پژوهش‌ها، مصرف علف در کوتاه‌مدت این نتایج را به بار می‌آورد:

 

افراد پس از مصرف ماری‌جوانا، در مواردی نظیر ردیابی، توجه، زمان واکنش، حافظه­ کوتاه‌مدت، هماهنگی دست و چشم، گوش‌به‌زنگی، درک زمان و مسافت، تصمیم‌گیری و تمرکز دچار اختلال می‌شوند. به‌علاوه مصرف علف در کوتاه‌مدت باعث اضطراب، بدبینی، افزایش ضربان قلب و کاهش فشارخون هم می‌شود. با این اوصاف، می‌توانیم به‌روشنی نتیجه بگیریم که باور دوم هم نادرست است...

 

 

باور سوم: چون در بعضی ایالت‌های آمریکا مصرف علف آزاد شده است، پس مصرف آن مشکلی ندارد

 

قسمت اول این باور، یعنی آزادبودن مصرف علف در بعضی ایالت‌های آمریکا، صحیح است؛ اما نتیجه‌ای که از آن گرفته می‌شود، غلط است. ممکن است این تصمیم سیاست‌گذاران آمریکا، به این خاطر است، که فکر می‌کنند به این شیوه، می‌توانند کنترل بهتری روی مصرف علف داشته باشند؛ اما این تصمیم ربطی به اعتیادآور بودن و یا دیگر مضرات بهداشتی این ماده ندارد.

 

بنا به شواهدی که قبلاً ارائه شد مصرف علف وابستگی جسمی و روانی به بار می‌آورد. به‌علاوه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف دود ناشی از استنشاق علف مشکلات سلامتی مختلفی نظیر سرفه و خلط سینه ایجاد می‌کند؛ به‌علاوه در گزارش بنیاد ریه­ بریتانیا در سال ۲۰۱۲ شواهد و مدارکی ارائه شد که نشان می‌داد، خطر ابتلا به سرطان ریه بر اثر کشیدن سیگارهای علف رایج، حدوداً ۲۰ بار بیشتر از کشیدن سیگارهای تنباکو است.

 

نتایج یک مطالعه دیگر در آمریکا نشان داد، استفاده­ درازمدت از علف، با افزایش ۷۰ درصدی در ابتلا به سرطان بیضه ارتباط دارد و در نتیجه­ مصرف این ماده، برای سیستم غدد و تولیدمثل انسان مضر است. مطالعه­ دیگری به این نتیجه رسیده که مصرف علف حین حاملگی، رشد جنین را با اختلال همراه می­‌کند. شواهد دیگری هم وجود دارند که بر اساس آن­ها، کودکان مادرانی که علف مصرف می‌کنند، در مقایسه با سایر کودکان هم ‌سن و با زمینه­ اجتماعی مشابه، به مقدار بیشتری در معرض نواقص شناختی دائم، اختلال در تمرکز، بیش‌فعالی و ارتباط اجتماعی مختلف هستند.

 

در ‌نهایت پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خطر خودکشی در افرادی که به مصرف علف وابستگی دارند، دو برابر بیشتر از افراد غیر وابسته است. با توجه به مقدار بسیار زیاد شواهدی که نشان‌دهنده­ی اثرات مضر مصرف علف، روی جنبه‎‌های متفاوت سلامتی است، می‌توانیم بگوییم که باور سوم هم نادرست است.

 

منبع::ایسنا/ویکیپدیا

ماری‌جوآنا - ماریجوآنا، گُل، گِراس، مرجان،علف و یا ماری، گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه(به انگلیسی: Cannabis ) است که از آن به‌عنوان محرک و داروی روان‌گردانِ طبیعی استفاده می‌شود و در بین ... ‏۱ همه‌گیری - ‏۲ مصرف قانونی ماری‌جوانا - ‏۳ بررسی و اثرشناسی - ‏۴ شیوه و مصرف ماری جوآنا، مخدری خطرناک - تبیان ۳۰ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - پرمصرف ترین ماده مخدر در کل جهان! فکرش را می کردید که در بین این همه ماده مخدر ماری جوآنا واگیردارترین مخدر باشد؟؟ بله درست است... عوارض مصرف ماری جوانا - مجله پزشکی دکتر سلام ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - این ماده مخدر روانگردان می توان آسیب های مضر روانی زیادی روی مصرف کنندگان خود بگذارد. تصاویر برای ماریگزارش تصاویر نتیجه تصویری برای ماری برای ماری تصاویر بیشتر برای ماری آپارات - ماری جوانا کشف بزرگ ترین مزرعه ئ مخفی ماری جوانا در اروپا. پندار. ۳۶۱ بازدید. ۲:۵۵ · رویدادهای خبری ۲۰۱۵ · اخبار مهم ایران و جه... ۱۱۶ بازدید. ۰:۳۰ · فیلم تاثیرگذارهشدار به معتادان ... تازه ها - درباره ماری جوانا ماري جوانا بيشتر از قسمت هاي فوقاني برگ ها، گل و تخمک هاي شکفته شده بوته شاهدانه از جنس ماده که بريده و خنک شده، تهيه مي شود. عنصر روان گردان موجود در گياه شاهدانه ... ماري جوانا چيست؟ - روزنامه آفرینش ۱۲ مهر ۱۳۸۵ ه‍.ش. - ماري جوانا بيشتر از قسمت هاي فوقاني برگ ها، گل و تخمک هاي شکفته شده بوته شاهدانه از جنس ماده که بريده و خنک شده، تهيه مي شود. عنصر روان گردان ... اختلالها و بیماری های روانی و جسمی - ماری جوانا ماری جوانا ماده ای است سبز رنگ وگاها خاکستری که از برگ خشک شده شاهدانه بدست می آید . تا قبل از سال 1960 شاید کمتر کسی نام ماری جوانا را شنیده بود اما امروزه از این ... ماری جوانا چیست؟ - سایت سرگرمی تفریحی پی سی پارسی nbsp ماری جوانا چیست؟ nbsp ماری جوانا بیشتر از قسمت های فوقانی برگ ها، گل و تخمک های شکفته شده بوته شاهدانه از جنس ماده که بریده و خنک. (تصاویر) کاشت ماری جوانا به جای گل در تهران! - فرارو ۵ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. - به گزارش تابناک، هرچه در سالهای گذشته درباره رواج کشت گیان ماری جوانا در آپارتمان شنیده و با افزایش نگرانی ها راجع به افزایش شیوع این شیوه ... جستجوهای مربوط به ماری فواید ماری جوانا ماری جوانا روش کاشت عوارض ماری جوانا ماری جوانا چیست ماری جوانا عکس ماری جوانا در ایران انواع ماری جوانا خواص ماری جوانا اثرات مضر مصرف علفباورهای نادرست درباره ماری جوانادود ناشی از استنشاق علفکشیدن سیگارهای علفماده روان‌گردانماری جوانامصرف علفمصرف ماری‌جوانا مواد مخدر..مصیبت امروز - ماری جوانا ماری جوانا بیشتر از قسمت های فوقانی برگ ها,گل ها ونخمک ها شکفته. شده بوته ... نحوه مصرف: نحوه مصرف ماری جوانا دارای بوی بسیار تندی است و عموما برای کشیدن. کامل ترین اطلاعات در مورد ماری جو انا - نیک صالحی منبع : سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر ماری جو انا بيشتر از قسمت هاي فوقاني برگ ها، گل و تخمكهاي شكفته شده بوته شاهدانه جنس ماده كه بريده و خشك شده تهيه مي شود و در ... هشدار درباره كاشت «ماری جوانا» در ايران - سایت خبری تحلیلی ... ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. - و برخي ماري جوانا، که لاي کاغذ پيچيده مي شوند، دود مي شوند و مي روند لابه لاي هواي آلوده شهر. ماري جوانا، گياهي که تا چند سال پيش فقط نامي از آن شنيده ... آموزش گام به گام تولید ماری‌ جوانا برای فارسی زبانان + عکس این گیاه در آمریکاى شمالى به نام ماری جوانا یا چرس، در انگلیس به گراس، در .... به نظر من که تا اخر تمام مواد های مخدر و محرک رفتم : ماری مغز و جسم و روح ادم رو خراب خراب . ماری جوآنا (Mary Jane) - مددکار اجتماعی - پزشک و مشاور اجتماع اثرات آنی :فردی که ماری جوآنا مصرف کرده است، گیج به نظر می رسد و در راه رفتن مشکل دارد. چشمانی پرخون و قرمز دارد و قادر نیست وقایعی را که اتفاق افتاده است به ... ماری جُوانا ماری جُوانا - ... کنم با کت گل گل و حتی دو تا شلوار جین ! + امیدوارم هوا سرد باشه :|. + نوشته شده در یکشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۵ساعت 17:28 توسط ماری جُوانا | نظر بدهید ... همه پرسی برای کاشت یا عدم کاشت ماری جوانا - YouTube ویدیو برای ماری ▶ 0:56 ۲۲ فروردین ۱۳۹۱ ه‍.ش. - بارگذاری توسطeuronews (به زبان فارسی) شرق اسپانیا برای رای دادن به کاشت یا عدم کاشت ماری جوانا در این روستا ... ایالات واشنگتن و کلورادو به مصرف ماری جوانا رای آری ... ویدیو برای ماری ▶ 1:14 ۱۸ آبان ۱۳۹۱ ه‍.ش. - بارگذاری توسطeuronews (به زبان فارسی) / علاوه بر باراک اوباما، طرفداران ازدواج همجنسگراها، مصرف ماری جوانا و تامین هزینه سقط جنین توسط دولت نیز از برندگان ... ماری جوانا در ایران - پارسینه ۶ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - چند هفته‌ای هست که علامت گیاه مخدر ماری جوانا را در جاهای مختلف تهران می بینم. مرد شماره یک اولین قهرمان ٢٠١٦ :: ورزش 3 ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به گزارش "ورزش سه"، فینال اولین گرند اسلم سال برگزار شد و نواک جوکویچ در پایان توانست با نتیجه ٣ بر صفر مقابل اندی ماری نخستین قهرمان ...

 

 

 

درباره : انجمن پزشکی درمانی ,
بازدید : 358 تاریخ : شنبه 21 فروردين 1395 زمان : 1:11 نویسنده : درمان وب نظرات ()
مطالب مرتبط
 • علت و درمان ورم کردن دست و پای زن باردار و حامله علت و درمان ورم کردن دست و پای زن باردار و حامله
 • چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟ , راهکارهای سفید کردن دندان ها با استفاده از مواد طبیعی چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟ , راهکارهای سفید کردن دندان ها با استفاده از مواد طبیعی
 • راه درمان سرماخوردگی فوری در یک روز , درمان فوری سرماخوردگی , درمان فوری آنفولانزا , راه درمان سرماخوردگی فوری در یک روز , درمان فوری سرماخوردگی , درمان فوری آنفولانزا ,
 • راه درمان و رهایی از سرفه راه درمان و رهایی از سرفه
 • درمان سرفه , درمان سرفه خشک درمان سرفه , درمان سرفه خشک
 • بهترین روشها برای کم کردن وزن و از بین بردن چربی دور شکم بهترین روشها برای کم کردن وزن و از بین بردن چربی دور شکم
 • علل اصلی ناباروری و نازایی مردانه علل اصلی ناباروری و نازایی مردانه
 • رابطه پوشیدن لباسهای تنگ و ناباروری آقایان رابطه پوشیدن لباسهای تنگ و ناباروری آقایان
 • آی وی اف رایگان در بیمارستان / IVF و IUI به صورت رایگان آی وی اف رایگان در بیمارستان / IVF و IUI به صورت رایگان
 • آب یخ دشمن کبد آب یخ دشمن کبد
 • ارسال نظر برای این مطلب

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  تبلیغات
  [تبلیغات شما در اینجا]

  آمار سایت
 • کل مطالب : 76
 • کل نظرات : 5
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 10
 • آی پی دیروز : 34
 • بازدید امروز : 27
 • باردید دیروز : 52
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 350
 • بازدید ماه : 1,084
 • بازدید سال : 16,789
 • بازدید کلی : 119,436
 • مطالب

  هدف از این انجمن پرسش و پاسخ در زمینه مسائل خانوادگی و زناشویی ایران می باشد ، انجمن پزشکی درمانی ، درمان وب ایران